“Nafaris” (kartais dar vadinamas “Griaustiniu”) – žirafinas, kuris šiuo metu glaudžiasi Kauno zoologijos sode. Deja, ne pačiomis geriausiomis sąlygomis… Šios ir trukdo gyvūnui į savo draugiją priimti antrą aukštaūgę žirafą.

Sąlygos – ne pačios geriausios

Žirafos – bandos gyvūnai. Dėl savo prigimties, jos itin draugiškos ir bendraujančios tiek su kitais gyvūnais, tiek su lankytojais zoologijos soduose. Visgi, kitos žirafos draugijos čia negali atstoti niekas, tad,  kaip ir daugeliui kitų, zoologijos soduose gyvenančių gyvūnų, šioms reikalinga pora. Deja, tai ne visuomet yra įmanoma ir net ne vien dėl to, kad gyvūnai su laiku lieka vieniši, kitam nugaišus, bet dėl netinkamų gyvenimo sąlygų ar kitų biurokratinių procesų.  Su šiomis problemomis susiduria ir Kauno zoologijos sodas.

Ilgą laiką savo lankytojus zoologijos sode pasitikdavo žirafų pora. Visgi, dabar zoologijos sodas tuo pasigirti negali. Jau kuris laikas čia gyvena tik vienas žirafos patinas, kuriam dar nėra nė trijų metų. Nors ir “Nafaris” (taip žirafą vadina zoologijos sodo darbuotojai) yra itin draugiškas su lankytojais, gyvūnui yra reikalinga kito jo rūšies gyvūno draugija. To siekia ir Kauno zoologijos sodas. Tačiau, čia susiduriama su itin opia problema – kad galėtų priimti kitą žirafą, patalpos, kuriose glaudžiasi šis gyvūnas turi atitikti jam keliamus reikalavimus. Tik juos patenkinus zoologijos sodui atsivers galimybė atsigabenti dar vieną  žirafos patiną čia, į Kauną. Vėlgi, tam reikalingi ir nemaži finansiniai ištekliai, kurių zoologijos sodas negali sau leisti.

Kas bendro tarp kartodromo ir žirafos?

Įvertinti šios problemos mąstą galėjo vieno iš Kaune įsikūrusių vidaus patalpų kartodromo „Kartlandas“ komanda. Savo antrojo gimtadienio proga nusprendę įsteigti dovaną Kaunui, organizatoriai dėmesį atkreipė į Kauno zoologijos sodą. Po neužsitęsusių diskusijų nusprendę pasidomėti galimybe globoti vieną iš zoologijos sodo gyvūnų išsirinko žirafą. „Būdami aukščiausiai Lietuvoje įsikūrusiu kartodromu nusprendėme, kad remti norime būtent zoologijos sodo aukštaūgį, kuris kartu atspindėtų ir kartodromo idėją – nebijoti mąstyti kitaip, tad ir teikti savo paslaugą neįprastomis sąlygomis – arčiau dangaus.  Visgi, po pirmojo apsilankymo supratome, pagalbos reikės kur kas daugiau“, – teigė kartodromo viešųjų ryšių specialistė Rūta Reifonaitė. Ir iš ties, gyvūnui būtina atnaujinti voljerą, kuriame jis gyvena. Sąlygos ten tikrai nėra pačios tinkamiausios, o kad būtų galima atsigabenti dar vieną žirafos patiną, būtina atnaujinti vėdinimo sistemą, elektros instaliacijas, grindinį – užtikrinti saugias ir tinkamas gyvenimo sąlygas.

Vėdinimo problemos kartodromui – nesvetimos. Patys turėję sunkią užduotį –  kaip įmanoma labiau pagerinti gryno oro padavimo ir ištraukimo sistemą kartodrome ir sėkmingai radę sprendimą jai – pirmiausiai galėjo rekomenduoti specialistus, kurie mielai sutiko pakonsultuoti ir pasiūlyti konkrečius techninius sprendimus zoologijos sodui. „ClimPro“ komandos pagalba pirmas žingsnis buvo žengtas ir brėžiniai vėdinimo sistemai bei galimos tokios sistemos sąmatos jau rengiamos. Kaip pasakojo Kauno zoologijos sodo Komunikacijos ir edukacijos skyriaus vedėja Neringa Kirijenkaitė: „Zoologijos sode iki šios nuo 1979 metų buvo laikytos 13 žirafų, o pastarasis “Griaustinis”-“Nafaris” jau yra 14 šiame zoologijos sode esanti žirafa. Šiuo metu norint ir toliau Kaune turėti šį egzotišką gyvūną, būtina jam garantuoti geresnes gyvenimo sąlygas negu šiai dienai galime pasiūlyti“. Vėdinimo sistema zoologijos sodui šias sąlygas priartintų prie tinkamesnių. Kartu kaip pasakojo žirafą prižiūrinčios zoologijos sodo darbuotojos – gyvūnui vienam yra kur kas sunkiau, jis baikštesnis, o kartu tai trumpina ir jo gyvenimo trukmę.

Optimistiškiau pagalbos tikėtis iš privačių rėmėjų

Su tokiomis, iš ties opiomis problemomis susiduriančiam zoologijos sodui būtina pagalba – tačiau valstybė tokios paramos negali užtikrinti, o paramos gavimas dažnai trunka net ne kelerius metus, bet dešimtmečius. Privatūs rėmėjai su kylančiais iššūkiais zoologijos sodui jau ne pirmus metus padeda po truputį tvarkytis. Kartodromas „Kartlandas“ su visa savo komanda nusprendė taip pat įsitraukti į bent vieno iš zoologijos sodo gyvūnų gyvenimą. O kaip teigia ir patys kartodromo darbuotojai – tai kartu sujungia ir kolektyvą, o vis dažniau besidomintys partneriai ar klientai, nebijo pasiteirauti, kaip galima globoti zoologijos sodo gyvūnus. Tad, galbūt tai tarp puikiu atskaitos tašku pritraukti ir  daugiau rėmėjų?

Pirmąjį žingsnį žirafos patino “Nafario” globai kartodromas žengs jau savo antrojo gimtadienio šventės metu – gegužės 5 dieną. Kartu prie gyvūno gerovės prisidėti galės ir visi kartodromo lankytojai – šventės metu bus atidengta urna, į kurią nuolatos bus galima rinkti lėšas zoologijos sodui.